
'Littekens' tekent het leven van Mathilda wiens grootouders werden vermoord in de oorlog
21 augustus 2025 · 12:14| Leestijd:2 min
Update: 21 augustus 2025 · 14:13
De Tweede Wereldoorlog mag dan alweer 80 jaar geleden tot een einde zijn gekomen, voor veel mensen zijn de littekens van die jaren nog altijd zichtbaar in hun leven. Zo ook bij Mathilda van den Hof. Haar moeder verloor als baby haar beide ouders in de oorlog. Ze zaten ondergedoken, maar werden hoogstwaarschijnlijk verraden. Toen de Duitsers aan de deur klopten, wist een opmerkzame buurvrouw de moeder van Mathilda nog net op tijd haar tuin in te trekken met kinderwagen en al. Vader en moeder werden afgevoerd naar concentratiekamp Sobibor en kwamen daar door vergassing om het leven.
Het is het zeer heftige thema dat generaties lang is blijven doorwerken, zo vertelt Mathilda in het radioprogramma Groot Nieuws op Radio 5. Ze heeft altijd het gevoel gehad voor haar moeder te moeten zorgen en Mathilda zegt ook dat ze de 'verlatingsangst' van haar moeder heeft geërfd.
De weergave van Instagram vereist jouw toestemming voor social media cookies.
Na een bezoek aan Sobibor met haar moeder veranderde het jarenlange zwijgen over het onderwerp tussen de twee. In bovenstaand fragment vertelt Mathilda hoe de wonden van haar moeder littekens werden en hoe ze beiden een weg vonden om er beter mee om te kunnen gaan. 'Je kan in een hoekje gaan zitten kniezen, maar je kan ook iets van je leven maken', aldus Mathilda.
Wat denk jij? De Tweede Wereldoorlog heeft ook zijn sporen op mijn leven nagelaten
In het programma-onderdeel 'Dit is mijn Lied' wordt steevast met een luisteraar gesproken over een lied dat betekenisvol is voor diegene. Beluister het lied Littekens van Matthijn Buwalda en Stefanie Struijk in onderstaande video.
De weergave van deze video vereist jouw toestemming voor social media cookies.
Meest gelezen
- Extra uitzending: Zing mee o.l.v. Wilbert Magré met de mooiste liederen vanuit Elburg
Extra uitzending: Zing mee o.l.v. Wilbert Magré met de mooiste liederen vanuit Elburg
- Dit weekend in Nederland Zingt: liederen uit Minnertsga, genoeg hebben en vrede vinden
Dit weekend in Nederland Zingt: liederen uit Minnertsga, genoeg hebben en vrede vinden
- Dit weekend in Nederland Zingt: 'Special Metterdaad' en 'Hij die bevrijdt, gaat komen!'
Dit weekend in Nederland Zingt: 'Special Metterdaad' en 'Hij die bevrijdt, gaat komen!'
Lees ook
- Peter van der Zwaag over 'zijn orgel' in Leeuwarden: 'Hij is bijzonder luid'
Peter van der Zwaag over 'zijn orgel' in Leeuwarden: 'Hij is bijzonder luid'
- Dit weekend in Nederland Zingt: 'Special Metterdaad' en 'Hij die bevrijdt, gaat komen!'
Dit weekend in Nederland Zingt: 'Special Metterdaad' en 'Hij die bevrijdt, gaat komen!'





