Ga naar submenu Ga naar zoekveld

Digitale samenzang: ‘Door zo’n video kan je elkaar toch een beetje ontmoeten’

1 februari 2021 · Leestijd 4 min

Enkele weken geleden deelden wij een artikel met vijf mooie vormen van samenzang in coronatijd. Een van de video’s die we in dat artikel plaatsen, was een opname van Psalm 33:11, gezongen door Hersteld Hervormde Gemeente (HHG) Middelharnis-Sommelsdijk. Enkele tientallen gemeenteleden zongen dit lied samen, maar wel op afstand. Iedereen zong namelijk zelf het lied, filmde dit en de video’s die daaruit kwamen zijn later digitaal samengevoegd tot een geheel. 

Veel mensen zijn onder de indruk van dit soort samenzang. Want hoe maak je nu zo’n video? En hoe betrek je je gemeenteleden hierbij? Wij spraken met Martijn en met Richard. Zij zijn allebei lid van HHG Middelharnis-Sommelsdijk en onderdeel van de werkgroep die de video van Psalm 33 heeft gemaakt.

Het artikel gaat verder onder de video. 

De weergave van deze video vereist jouw toestemming voor social media cookies.

Toestemmingen aanpassen

Lukt het niet om deze video af te spelen? Klik dan hier voor hulp!
 

Hoe het begon

‘Eigenlijk begon het allemaal bij onze predikant, dominee Kos. Hij kwam met het idee om zo’n video te maken, omdat hij het ook al bij een andere gemeente had gezien’, vertelt Martijn. En met dat idee van de dominee begon het maken van een plan van aanpak.

Het stappenplan

Na de eerste brainstormsessies kon het echte werk beginnen. Richard begint: ‘Martijn en ik zijn eerst samen gaan kijken naar wat we allemaal nodig hadden. En vooral ook naar wíe we allemaal nodig hadden: iemand die kon filmen, iemand die de beelden kon monteren, iemand die mensen zou gaan werven…’

Martin vertelt verder: ‘Toen we een werkgroep hadden, zijn we begonnen met het maken van een basisvideo: de organist die de psalm speelt. De volgende stap was een video maken met een dirigent die precies de melodie aangaf van het lied’. Met die twee video’s lag er een mooie basis die gemeenteleden konden gebruiken om de psalm goed in te zingen.

Digitagle_samenzang_2

De deelnemers

Een groep enthousiaste zangers uit de gemeente kreeg een oproep om mee te zingen in de video. Daar kwamen toen zo’n 25 reacties op. Een mooie opkomst, zeker aangezien het de eerste keer was dat de gemeente zo’n project opzette. Alle deelnemers maakten hun eigen video. Soms met het hele gezin, soms alleen. En al die video’s werden naar de werkgroep van het samenzangproject gestuurd.

Richard hield dit proces nauwkeurig in de gaten. ‘Ik hield contact met de gemeenteleden over de technische aspecten van hun video’s en over het inleveren van het materiaal. Ook waren er een aantal gemeenteleden die graag mee wilden werken, maar juist door het technische verhaal dreigden af te haken. In die gevallen zijn we bij mensen thuis langs gegaan en hebben we samen hun video van Psalm 33 opgenomen’

Heel veel details

Martijn: ‘Om alle deelnemers goed te kunnen laten zingen, hebben we heel veel details op papier gezet waar ze rekening mee moesten houden. Dat ging van het gebruik van oortjes tot deadlines.’ Wat geen klein detail was, was het samenvoegen van alle video’s. Dat was de grootste klus voor de werkgroep en daar zijn dan ook heel wat uren in gaan zitten. ‘Je hebt iemand nodig met audio-visueel inzicht en die ook nog de juiste tools heeft om al het beeld en geluid samen te voegen. Gelukkig hadden wij die persoon in onze gemeente.’

De reacties

‘De reacties op de video waren erg mooi’, vertelt Martijn. ‘De video werd onder andere in een van onze kerkdiensten gebruikt, op het moment dat we nog maar 30 mensen per dienst in het kerkgebouw mochten ontvangen. Door die video konden we elkaar tóch een beetje ontmoeten.’

Naast dat de video gemeenteleden met elkaar heeft verbonden, heeft deze ook impact gehad op de werkgroep. ‘De video was een groot project, waar we met een kleine groep aan hebben gewerkt, aldus Richard. ‘Het was een hele klus voor onze werkgroep, maar het was ook heel erg leuk. We leerden elkaar ook echt weer op een andere manier kennen.’

Nieuw project

Inmiddels ligt er voor HHG Middelharnis-Sommelsdijk alweer een nieuw project op de plank. Ook hiervoor gaan ze weer aan de slag met digitale samenzang. Veel meer kan de werkgroep er nog niet over zeggen. Martijn legt uit: ‘Het plan heeft nu namelijk nog geen hoge prioriteit. Toch verwacht ik dat we binnen een week of zes weer een nieuwe video kunnen lanceren.’

--:--